Kalendář rozšířený nebo předělaný?

Zatímco F1 zažije v roce 2022 nejnabitější kalendář ve své historii s 23 velkými cenami, šéf disciplíny Stefano Domenicali otevřel dveře k rozšíření až o 30 srazů s Las Vegas a Afrikou v jeho hledáčku.

Posune Formule 1 v budoucnu své limity? Zatímco se očekává, že místo uvolněné vypovězením smlouvy s promotérem Velké ceny Ruska bude brzy obsazeno, kalendář sezóny 2022 bude obsahovat rekordní počet 23 Velkých cen. Již nyní se však hovoří o novém rozšíření, konkrétně o třetí rase ve Spojených státech. Po Austinu od roku 2012 bude příští rok v květnu F1 hostit Miami a místní úřady Las Vegas posílí své pěšáky na rok 2023 městským okruhem, který by si mohl vypůjčit část mýtického „Stripu“. Rozhovor pro britský kanál Sky Sports před víkendovou Grand Prix Bahrajnu, Stefano Domenicali ujistil, že ve Spojených státech je o F1 zájem „nejen v Las Vegas, o hostování formule 1 mají zájem i další města“.

Domenicali: „Potenciál k využití v Africe“

Zatímco patron F1 ujišťuje, že strategie držitele komerčních práv pro Spojené státy bude projednána „velmi brzy“, dalo by se rychle zmínit další osu geografického rozvoje. ” Kromě Ameriky a Číny si myslím, že brzy bude potenciál k využití také v Africe, prohlásil Stefano Domenicali, zatímco F1 nevkročila na africký kontinent od roku 1993 a posledního závodu pořádaného na jihoafrickém okruhu Kyalami, který tehdy vyhrál Alain Prost. Je tam velký zájem. Je zřejmé, že se jedná o kontinent, který až dosud v našem kalendáři na geografické úrovni chyběl. Aby však takový návrat umožnil, může být F1 nucena rozšířit svůj kalendář, protože Concorde Accords ukládá maximálně 25 setkání za sezónu. Ale tváří v tvář „zájmu, který se projevuje o F1 po celém světě“, Šéf F1 otevírá dveře kalendáři 24 velkých cen… nebo dokonce 30.

Grand Prix odstavena, aby se uvolnilo místo?

Tento vývoj však bude muset probíhat rozumným způsobem. ” Je na nás, abychom našli správnou rovnováhu s ohledem na okruhy, které chtějí vstoupit do kalendáře F1, která historická místa chceme v kalendáři vidět “, přiznává Stefano Domenicali. Bývalý majitel týmu Ferrari se před prvním kolem sezóny netajil tím, že některé dohody s promotéry Grand Prix, které vyprší na konci sezóny 2022, včetně té pro Velkou cenu Francie, nemusí zhmotnit. obnovena, což by mohlo umožnit disciplíně přidat nové mítinky, aniž by to ovlivnilo aktuální počet závodů v sezóně. V takovém kontextu bitva může být tvrdá mezi okruhy v kalendáři a těmi, kteří by chtěli najít místo na slunci, jako je Magny-Cours. Starosta Nevers nedávno potvrdil svou ambici znovu hostit F1, a to jak pro Velkou cenu Evropy, tak sdílet Velkou cenu Francie s Le Castellet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *