Rok 2021 byl plný sportovních událostí. Sportovní hvězdy, francouzské nebo zahraniční, nás zaujaly nebo zklamaly. V tento Štědrý den vám redakce dává svůj mezinárodní Flop 5 2021 (kromě fotbalu).
N°1: Tenisové legendy na ošetřovně
Balíčky a miliony osiřelých fanoušků. Tenisové legendy opouštěly kurty druhou polovinu loňské sezony, kromě nenasytného Novaka Djokoviče. Jeho dva historičtí rivalové Roger Federer a Rafael Nadal, stále spoludržitelé rekordu na grandslamové tituly (20), už nemohou řetězit turnaje. Svalte to na pohmožděnou postavu. Pro 40letého Švýcara, který se od svého vyřazení z Wimbledonu ve čtvrtfinále neobjevil, to není žádné překvapení. Basilej, která se potřetí podrobila operaci pravého kolena, už oznámila, že se do soutěže nevrátí dříve než v létě příštího roku a vynechá tedy Roland-Garros a Wimbledon. Rafael Nadal vynechal Wimbledon, olympijské hry v Tokiu a US Open kvůli opakující se bolesti levé nohy, která se vlekla několik let. “Býk z Manacoru” padl v semifinále Roland-Garros po bitvě titánů proti Novaku Djokovičovi a uzavřel sezonu na antuce. Následovala dvě kradmá vystoupení ve Washingtonu, než stáhla oponu na zbytek roku. A co Serena Williamsová? Čtyřicátníci, jako je Roger Federer, bývalá světová jednička s 23 grandslamovými tituly, se ještě nezotavila ze zranění, které si přivodila ve Wimbledonu a kvůli němuž musela vzdát hned po vstupu do závodu. Nyní 41. na WTA bude nejmladší ze sester Williamsových chybět rychle se blížící Australian Open. Co následuje, zůstává nejasné.
Číslo 2: Olympijský box, vždy stejný příběh…
V olympijském programu od třetího ročníku, v roce 1904, box, který v roce 2012 integroval pouze ženskou soutěž, téměř zmizel z her v roce 2019 a protože nebyl v Japonsku. A hrozba stále těžce váží pro vydání 2028. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) stáhl Mezinárodní asociaci amatérského boxu (Aiba) z pořádání olympijských her v Tokiu kvůli vážným problémům s řízením. v čele mezinárodní federace těsně před bankrotem, přičemž se množí obvinění z korupce vůči některým jejím rozhodčím. Vyšetřování vedené firmou Richarda McLarena také koncem září odhalilo schéma podvádění a korupce během olympijského turnaje v Riu 2016. Sedm až deset zápasů bylo také předmětem vážných podezření z manipulace ze strany rozhodčích, včetně finále těžké váhy, které vyhrál Tony. Yoka proti Britovi Joe Joyce. Francouzi, kteří v Brazílii získali šest medailí, ale z Japonska odjeli bez sebemenšího kouzla. A nedá se říct, že by v Tokiu měli výhodu, ba naopak. Generální manažer francouzského boxerského týmu John Dovi letos v létě také zažaloval a “kabal” proti Blues při této japonské olympiádě, kde se italská výprava stala obětí několika velmi sporných rozhodnutí, při soubojích Billala Bennamy, Sofiane Oumiha a především Mourada Alijeva, diskvalifikovaného dost nepochopitelným způsobem. Nezdá se tedy, že by se olympijský box vždy vzpamatoval a Thomas Bach, prezident MOV, nedávno varoval Aibu a pohrozil vyloučením ušlechtilého umění z olympijských her v roce 2028, pokud nevyřeší jeho (mnoho) problémů…
Č. 3: Žluč – Osaka, duševní zdraví v centru debaty
Simone Bilesová a Naomi Ósakaová nehrají stejný sport. První jmenovaná je nejlepší gymnastkou všech dob, zatímco druhá je považována za nové měřítko v ženském tenise. Tyto dvě ženy však sdílí společný bod, že prožily velmi těžký rok 2021. V ultrakonkurenčním sportovním prostředí, kde si svá muka necháváte pro sebe (někteří o nich mluví po odchodu do důchodu), otevřeli Biles a Osaka Pandořinu skříňku odhalením svých vnitřních strastí uprostřed sezóny. Američanka, která je jednou z obětí doktora Nassara, lékaře týmu USA odsouzeného v roce 2018 za sexuální napadení téměř 250 sportovců, odhalila svou duševní chorobu během olympijských her v Tokiu. Během soutěže všech družstev, tehdy netrpělivě očekávané, předvedla gymnastka skok z rozkročmo, poté se zastavila a ze zdravotních důvodů propadla. Později se svěřila, že musela „bojovat s démony ve své hlavě […] a chránit jejich duševní zdraví.” Navzdory koruně na Australian Open v roce 2021 Naomi Ósakaová, která uvedla, že od roku 2018 trpěla záchvaty deprese, urychleně opustila Roland-Garros poté, co se rozhodla bojkotovat tiskové konference, aby si zachovala duševní zdraví. Japonka odhalila svou velkou zranitelnost vůči tlaku. V Tokiu, kde zapálil olympijský kotel, se místní hry zhroutily ve třetím kole stejně jako na US Open a uzavřely jeho sezónu 2021.
Č. 4: Ferrari daleko za lídry
Scuderia Ferrari má před sebou ještě dlouhou cestu, aby se znovu spojila se svou slavnou minulostí. Po sezóně 2020, na kterou se nezapomíná, když skončil šestý v hodnocení konstruktérů, tým z Maranella právě zahájil novou kapitolu. Pokud byly změřeny jeho ambice, sestava vedená Mattiou Binottem byla neúspěšná v první třetině sezóny 2021. Charles Leclerc měl smůlu na pole position v Monaku a poté v Baku, protože se zdálo, že domácí vítězství přijde do zbraně. V Silverstone Monačan zkusil vše, aby odolal svěřenci Lewise Hamiltona, ale musel se spokojit s druhým místem. Pokud Ferrari nakonec skončilo třetí v hodnocení konstruktérů za Mercedesem a Red Bull Racing, italský tým za to hodně vděčí svému nováčkovi Carlosu Sainzovi Jr., autorovi čtyř pódií, a… bankrotu McLarenu na konci sezóny. Po vítězství Daniela Ricciarda před Lando Norrisem v Monze nedokázala stáj Woking udržet tempo proti nevýraznému, ale konzistentnějšímu Ferrari, a to i přes vůz, který se mezi startem a cílem vůbec nevyvíjel. . Ferrari silně sází na nové předpisy představené v roce 2022 a v této sezóně se na ně zaměřilo, čímž dává ochutnávku toho, co připravuje, se zavedením přepracovaného a opraveného motoru v poslední třetině sezóny. Je na Charlesi Leclercovi a Carlosi Sainz Jr., aby dokázali, že tato oběť nebyla marná.
Č. 5: Chrisi Froome, vypadá to na konec…
Dlouho snil o vstupu do klubu pětinásobných vítězů Tour de France (s Anquetilem, Merckxem, Hinaultem a Indurainem), ale 12. června 2019 se kariéra Chrise Frooma obrátila k horšímu, když havaroval v rozpoznaném čas Critérium du Dauphiné. Vážně zraněný Brit, trvalo osm měsíců, než pokračoval v soutěži, ale obnovil pouze své počty. V roce 2021 s dresem svého nového týmu Israel Start-Up Nation tento nyní šestatřicetiletý jezdec ani neexistoval. Zúčastnil se dvanácti závodů, včetně osmi týdenních a Tour de France. Ale čelil těmto soutěžím jako ztracená duše, nikdy nevážil scénář. Jeho nejlepším výsledkem v sezóně bylo…22. místo ve 4. etapě Tour of the Emirates! Na Tour de France ho zasáhla viróza a na Champs-Elysées skončil 133. a skončil 4:12 za Tadejem Pogacarem. Konec kariéry ‚bílého Keňana‘ vypadá jako dlouhé utrpení a sezóna 2022 by mohla být jeho poslední, pokud bude pokračovat tímto tempem. Myšlenky vyhrát pátou Tour de France se však vzdal a etapové vítězství na Tour of San Juan nebo Rwanda, jeho prvních závodech v roce 2022, by mu už mohlo ke štěstí stačit.