Případ Le Graët: Blues suspendovala Fifa?

Jak politici vyzývají k rezignaci Noëla Le Graëta po jeho kontroverzních poznámkách proti Zinedinu Zidanovi, může takový zásah povzbudit FIFA, aby schválila Blues?

Noël Le Graët se pohrdavým útokem na Zinedina Zidana podařil opravdový kousek: přimět všechny, aby se v politice shodli. Zatímco ministryně sportu Amélie Oudéa-Castera se omlouvala prezidentovi Francouzské fotbalové federace, proti bretaňskému vůdci se postavily různé osobnosti ze všech stran, některé jasně žádají jeho rezignaci.

“V nejbližších hodinách položím panu ministrovi písemnou otázku s žádostí o jeho rezignaci,” tak informoval zástupce France Insoumise François Piquenal poté, co ukázal prstem „Sexistické postoje, potlačované případy pedofilie, zbabělost tváří v tvář katarskému režimu a nyní posměšné poznámky na adresu Zidana. “Paní ministryně sportu, je čas ukončit mandát Le Graëta, který neodpovídá standardům francouzského fotbalu.”, Přidal. A stejný příběh je i na opačné straně politického spektra. „Jste ministr. Jednejte tak, aby tito lidé nadále neubližovali francouzskému fotbalu. Nacházíme populární a humánní pohled na fotbal, který vede ke slavnostnímu sportu, a ne k sebeřízení, které vede k fotbalovému byznysu… To by prezident FFF neměl říkat,“ tak zahájil zástupce RN Jordan Guitton, zatímco jeho vůdce Jordan Bardella přesunul problém do jiné oblasti: „Asi suchý leden (leden bez alkoholu) není pro něj. »

Fifa na to dohlíží

Ale Noël Le Graët proti němu dokáže být jednomyslně, politici a vláda nemohou dělat nic jiného, ​​než požádat o jeho rezignaci. Pokud federace delegaci nestáhne, takové rozhodnutí by vystavilo francouzský fotbal sankci FIFA. „Byli jsme upozorněni, že se zdá, že státní orgány chtějí zasahovat do záležitostí a řízení FTF, zejména s ohledem na rozpuštění federálního úřadu… Členské asociace FIFA jsou ze zákona povinny řídit své záležitosti nezávisle a bez třetí strany. vliv, FIFA nedávno napsala tuniské federaci, když ministr mládeže a sportu Kamel Deguiche pohrozil výměnou vedení tuniské fotbalové federace.

Mezinárodní orgán neváhal na jaře 2021 pozastavit činnost čadské a pákistánské federace po zásahu místních úřadů. Ale problém byl stále v úplně jiné entitě. Čadská vláda se tak rozhodla stáhnout delegování pravomocí na FTFA, zřídit národní výbor, který by dočasně řídil čadský fotbal, a zmocnit se prostor FTFA. V Pákistánu to bylo převzetí sídla PFF skupinou demonstrantů, co přimělo FIFA k reakci.

O přesunu od Noëla Le Graëta by však mohla rozhodnout Federace. V případě vyslovení nedůvěry mimořádné valné hromady by byl Guingampais fakticky nucen vzdát se svého mandátu a ustoupit viceprezidentovi Philippu Diallovi až do konce současného mandátu. . Pokud v ligách a okresech začne foukat vítr protestu, Breton se přesto těší silné podpoře.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *