Stoner odchází

Vítěz Velké ceny České republiky tuto neděli v Brně Casey Stoner tak předvedl v závodě o titul MotoGP výborný zákrok. Australan z týmu Honda v doprovodu Italů Andrey Dovizioso a Marca Simoncelliho na stupních vítězů využil čtvrtého místa Jorge Lorenza a ujal se vedení v celkovém pořadí. Zde je mu připsáno 32 délek před obhájcem titulu. Ve 125ccm se Johann Zarco rozplývá na lídra.

11 Grand Prix, 10 pódií a šest vítězství, rekord Caseyho Stonera v této sezóně je působivý. Důkazem toho je cesta, která byla jeho v roce 2007, kdy byl korunován mistrem světa. V té době, v této fázi roku, Australan zaznamenal šest vítězství, ale třikrát se nedostal na stupně vítězů. Zde je před svými benchmarkovými rozděleními, nyní s dostatečným prostorem pro vedení šampionátu.

Stonerovi hlavní rivalové oznámili na začátku sezóny – kromě Valentina Rossiho, od kterého se nutně nečekalo, že bude mít u Ducati tak velké problémy – Dani Pedrosa a Jorge Lorenzo neumějí držet svíčku. Katalánec, poleman v České republice, vypadl ze závodu o titul po havárii v Le Mans a následných absencích v Katalánsku, Velké Británii a Nizozemsku, tento víkend dále ztratil půdu pod nohama a stal se obětí havárie ve třetím kole a vedl postup. .

Malorčan, který se v prvním a druhém kole proplížil do vedení, nedokázal získat pódium. Jorge Lorenzo, který byl do poloviny závodu pod tlakem Andrey Dovizioso a Marca Simoncelliho, musel přiznat porážku proti dvěma Italům, které tuto neděli zjevně nepohodly na řídítkách Yamahy, kterou pronásledoval zezadu. Vítěz nakonec s náskokem 6 “5 na první sekundu – 8” 5 na obhájce titulu mistra světa – Casey Stoner využívá tohoto 29. osobního triumfu v kategorii královen, aby se dostal do pohody na čele klasifikace s výhodou Nyní 32 bodů na Lorenza, 55 na Doviziosa. Autor dobrého závodu – jednoho z nejpřesvědčivějších v jeho sezóně ve vězení – Dr. Rossi, šestý dne, získal pozici na úkor nešťastného Pedrosy. Čestná místa jsou ta, která nyní zůstávají konkurentům Caseyho Stonera.

Stefan Bradl, třetí v Brně po vítězném Andrei Iannoneovi a Marcu Marquezovi, který zaznamenal tři úspěchy v řadě, je pánem svého osudu i v Moto2. Zbývá šest Velkých cen a Němec si udržuje náskok 43 délek na svého prvního pronásledovatele, Španěla Marqueze, úřadujícího mistra světa třídy 125 ccm. Na druhou stranu je napětí zcela přeměněno na druhou kategorii. Nicolas Terol musel tuto neděli odstoupit kvůli mechanické závadě, Johann Zarco, druhý v české etapě o necelé čtyři desetiny za Němcem Sandro Cortesem, je pouze 12 jednotek za lídrem Pyrenejí. Přestože ve světovém šampionátu nikdy nevyhrál jediný závod, jezdec z Cannes je skutečně ve hře o titul ve třídě 125cc.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *